Pěstitelé brambor mají na podzim žně. Vyorávají podzemní hlízy strojně nebo ručně a ukládají je do připravených nádob, aby je následně dopravili do vhodných skladových prostor a případně je následně přemístili do prodejního stánku. Brambory se zdají být poměrně pevné a dostatečně tvrdé a mohou budit zdání, že lze s nimi zacházet ne zrovna v rukavičkách. Jestliže jste někde takový přístup zaregistrovali, zřejmě nebudou plody valné hodnoty a mnoho z nich může být potlučených, nahnilých a náchylných k plesnivění.

S bramborami se musí nakládat úplně stejně, se shodnou citlivostí, jako k broskvím či rajčatům. Správný postup je ten, že se hlízy pokládají rukou na hromadu k těm ostatním, a že se s nimi nepohazuje. Čím větší péči a lásku jim věnujeme v tomto citlivém období, tím déle vydrží jako právě vyorané z brázdy.

brambory v kuchyni

Brambory v pytlích – pravděpodobně jste se již v životě setkali s bramborami na uskladnění. Ty se převážně balí do velkých pytlů a počítá se s tím, že si je lidé doma přemístí do vhodných nádob. Brambory se však také prodávají volně, což je vždy lepší a také oblíbenější postup. Vloží se do plastové bedny velké a v bednách se pak nabízejí na trhu, aby si zákazník sám vybral ty, které se mu líbí. I brambory na uskladnění lze převážet k zákazníkům v plastových bednách, tento osobní přístup je sice pracnější, ale je větší pravděpodobnost, že si získáte dobré jméno a lidé u vás budou nakupovat i příště. Tedy samozřejmě, jestliže vaše brambory budou v patřičné jakosti a budou lidem chutnat.

skladování a prodej brambor

Plastové přepravky pro uskladnění brambor bývají stohovatelné. To je velké plus vždy, kde je třeba uskladnit větší počty zeleniny, a šetřit místem. Bedny jsou opatřené perforací a jejich prodyšnost tak zajišťuje sklizené zelenině a ovoci optimální podmínky. Nezapomínejte ale na správnou skladovací teplotu a vlhkost vzduchu, aby nebyla příliš vysoká a zároveň pod bodem mrazu.