Pozorujte někdy děti. Jasně umí říct co se jim líbí a co ne. S kým si chtějí hrát a komu půjčí hračku. Bohužel tato schopnost se časem ztrácí, protože jej začnou formovat názory rodičů, učitelů a společnosti. Tohle hodné holčičky nedělají, udělej to takhle jinak tě nebudu mít ráda. A spoustu podobných vět. V dospělosti najednou ženy zjistí, že neumí říct ne a v práci berou jeden přesčas za druhým, aby byly oblíbené. Neumí projevit své emoce a ostatní je často zneužívají ve svůj prospěch. Nespokojenost se pak může projevit i na fyzickém  těle ve formě onemocnění nebo psychického zhroucení. Trošku se v popisu poznáváte? Nebojte, se vším se dá pracovat. Vydejte se na cestu nastavení osobních hranic. Přinášíme pár tipů, jak na to.

žena

Vy jste ta nejdůležitější

Dejte sebe sama na 1. místo. Jaká jste, co vás baví, jaké máte sny? Znáte odpovědi na tyto otázky? Odpovídejte za sebe. Ne hlasem rodičů nebo partnera. Když dostatečně poznáte sami sebe, snadněji se pak zorientujete v situacích, které vám nedělají dobře. Kde svoji osobní hranici porušujete a ve vztahu k ostatním se necítíte komfortně.

Zjistěte jaké názory vás brzdí

Jsou to věty, které jsme často slýchávaly a přijaly za své. Mohou to být:

  • musím pomáhat ostatním
  • když budu s ostatními nesouhlasit, nebudou mě mít rádi
  • nechci vyvolávat konflikty

Ale lásku si nemusíte zasloužit. Těmito nastaveními potlačujete sami sebe.

Poznejte podle signálů těla, co vám nevyhovuje

Jste před rozhodnutím. V klidu se nadechněte a představte si obě varianty vašeho rozhodnutí. Pozorujte, kdy se vám sevře hrudník a žaludek, pocítíte negativní emoce a únavu. Kamarádka chce opět pohlídat dítě? Než řeknete ano, na minutu se napojte na sebe a až pak odpovězte.

dracula

Trénujte

Odmítat a říkat svůj názor pro vás bude zpočátku nepříjemné. Bez tréninku není zápas. A proto trénujte. Stoupněte si doma před zrcadlo a nahlas si přehrajte scénku, jak říkáte partnerovi, co vás trápí. Kolegyni „ne, já nechci“ a tak dále. 

Zvyšujte si sebevědomí

Problémy s nastavením hranic mají především ženy s nízkým sebevědomím. Zapracujte na sobě. Jak bylo psáno výše, první krok je uvědomění, že lásku si nemusíte zasloužit. A druhý dostatečné sebevědomí. Zkoušejte nové věci a překonávejte překážky. Chodíte běhat? Začněte trénovat na maraton. Už jen ten proces vás posune o kus dál. Ráda vaříte? Rozšiřte si obzory a přihlaste se na kurz thajské kuchyně. Stydíte se? Na poradě před kolegy představte svůj projekt. A za každý krůček vpřed se nezapomeňte odměnit. Bude to masáž, kniha nebo oříškové latté?