Snem mnoha především mladých lidí je mít vlastní bydlení. A není divu, přeci jen, výhody jsou zde nesporné. Především není nutné měsíčně platit někomu peníze za to, že danou nemovitost můžeme využívat. Také se nemusíme bát, že nám majitel neprodlouží smlouvu. A v neposlední řadě máme také mnohem větší volnost, co se týká úpravy oné nemovitosti či její rekonstrukce.

Avšak jak všichni víme, ceny nemovitostí nejsou nejmenší. Jen malé procento lidí si může jen tak dovolit byť i malý byteček někde na vesnici. Je to samozřejmě pochopitelné, neboť se jedná o velmi žádanou komoditu, která je však zároveň omezená. A zapomenout nesmíme ani na fakt, že stavba domu je velmi finančně náročná. Toto všechno jsou faktory, které tlačí cenu nahoru.

hypoteka2

Znamená to tedy, že se tito lidé musí svého snu vzdát? Ne nezbytně. Řešením je vzít si hypotéku, tedy účelovou půjčku určenou ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. A je pravdou, že se v současné době jedná o nejběžnější způsob financování bydlení.

I z tohoto důvodu je na trhu mnoho společností, bankovních i nebankovních, které hypotéky poskytují. A stejně tak máme i mnoho nejrůznějších typů hypoték. Jak ale zjistit, který z nich je ten skutečně nejvýhodnější, když to o sobě tvrdí všichni?

hypoteka4

Především bychom neměli výši úroku považovat za směrodatný údaj. Jistě, je to užitečné vědět, zvláště když se společnosti předhání v tom, která jej bude mít nejnižší. Co však už neříkají je fakt, že ve hře jsou i další poplatky.

Proto se vyplatí pečlivě číst, jaké má daná hypotéka podmínky. Konkrétně se zajímejte o to, jak jsou zde stanoveny poplatky a sankce. Zjistěte, za co vše budete platit a co vás čeká, pokud byste se s platbou zpozdili.

Jistě, můžete plánovat, že vše budete v pořádku splácet, avšak může přijít dlouhodobé onemocnění či ztráta zaměstnání a najednou se vám nebude dostávat peněz. Proto si raději vždy vše pečlivě přečtěte. Vyhnete se tak mnoha nepříjemným překvapením.