Čím dál častěji se na veřejnosti mluví o tom, jak člověk ničí přírodu. Ať si to přiznáme nebo ne, člověk pomalu, ale jistě vede naši planetu do záhuby. Ekologové křičí, ekonomové dělají, že neslyší. Sepsala jsem pár jednoduchých kroků, které jako jednotlivec můžete pro přírodu udělat. Sama se jich už nějaký ten pátek držím.
plastové kelímky
První věc, která nás snad všechny napadne, je třídění odpadu. Doufám, že pro většinu domácností je to dnes již standart. Průzkumy tvrdí, že kontejnery na tříděný odpad jsou od vašeho domu vzdáleny průměrně 50 metrů, není proto důvod se vymlouvat, že tříděný odpad nemáte kam nosit. Mimo jiné tím, že budete třídit odpad, vám v koši zbyde mnohem víc místa na ten směsný a koš nebudete muset tak často vynášet.
V některých potravinových řetězcích jsou dostupné k zakoupení látkové sáčky na ovoce, zeleninu či pečivo. Já sama jsem si je velice oblíbila. Jsou vzdušné, tím pádem se vám v nich potraviny nezapařují. Všimli jste si někdy, kolik plastových obalů se konkrétně u ovoce a zeleniny používá? Pokud byste chtěli nakupování posunout na ještě vyšší ekologický level, ve větších městech existují tzv. bezobalové prodejny. Jednoduše v nich dostane nejrůznější potraviny nebo kosmetiku bez obalu. Prostě si přinesete vlastní nádobu, do které vám zboží zabalí, nasypou, přelijí… Za mě super nápad.
dřevěný zubní kartáček
Pokud si často kupujete „kávu s sebou“, pořiďte si svůj osobitý termo hrnek, do kterého si ji pokaždé necháte uvařit. Ušetříte tak spoustu plastových kelímků, a navíc budete mít skvělý módní doplněk. (Už jste viděli ty nádherné designy, ve kterých se termo hrnky vyrábí?). Obdobně si to můžete zařídit i s lahví na pití a nekupovat stále nové a nové PET lahve.
Snad každá žena doma používá vatové odličovací tampóny. Už jste někdy počítala, jak velkou jich máte spotřebu? Existují látkové tampónky, které můžete prát a používat je stále dokola. K jejich koupi mě opět nalákaly nádherné vzory, ze kterých je výrobci šijí. A když už jsme u těch ženských záležitostí, slyšela jste někdy o menstruačním kalíšku? Neznám ženu, která by ho vyzkoušela a vrátila se nazpět ke klasickým tampónům či vložkám.
Nemusíte hned žít bez elektřiny na kraji města, ale když uděláte alespoň jeden z těchto kroků, můžete mít dobrý pocit, že se přírodě alespoň trošku uleví. Dělejte to pro své děti, které to v budoucnu ocení.