V současné době platí, že pokud chceme či potřebujeme nějakou informaci, vyhledáme si ji na internetu. A je jedno, jestli se jedná o čas odjezdu autobusu nebo rovnice teorie relativity. Najdeme zde totiž skutečně vše.

 

Problém však je, že takovou rozsáhlou síť, kdy každý může přidávat prakticky cokoliv, je prakticky nemožné kontrolovat. Není tedy divu, že na ní často najdeme nejen pravdivé informace, ale i ty, které mají ke skutečnosti velmi daleko. Běžný člověk pak může mít značný problém rozlišit, co je pravda a co nikoliv.

 

propojení lidí pomocí internetu

 

I to je důvod, proč je nutné se při surfování po internetu obrnit kritickým myšlením a vše důkladně ověřovat, ať už to odpovídá našemu přesvědčení či nikoliv. Na to, abychom poznali lež, naštěstí existuje hned několik pravidel.

 

Tím hlavním a nejdůležitějším je vysledovat dané tvrzení až k jeho původnímu zdroji. To může být někdy pracné, avšak věřte, že se nakonec můžete dočkat překvapivých objevů – například toho, že daná věta byla vytržena z kontextu tak, aby celá věc vyzněla jinak, než autor zamýšlel.

 

To je samozřejmě dobrý základ, avšak rozhodně nestačí. Abychom se dozvěděli, zda je ono tvrzení pravdivé, je potřeba se také podívat, co o něm říkají jiní. A ne laici, nýbrž odborníci, kteří dané věci skutečně rozumí. Pokud naprostá většina bude souhlasit s tím, že daná věc je hloupost, pak to s největší pravděpodobností hloupost bude.

 

loga různých sociálních sítí

 

Je také potřeba si dát pozor na to, abychom nespadli do některé z informačních pastí. Tou asi největší, se kterou se setká každý z nás, je fakt, že máme tendenci ověřovat mnohem méně důkladně tvrzení, se kterým souhlasíme. To může vést až ke spirále, kdy si svou (byť špatnou) představu stále více utvrzujeme.

 

K tomu mohou přispívat i sociální bubliny, kdy se bavíme v podstatě pouze s lidmi, kteří jsou stejného mínění jako my. V důsledku to může vést ke stále radikálnějším názorům, což může být z pochopitelných důvodů nebezpečné. Proto je dobré se těmto věcem rozhodně vyhnout, a skutečně vše důkladně ověřovat. Pak se nenapálíme.