Bydlíte ve vlastním bytě, který není městský ani pronajatý? Tak to jste jistě členem společenství vlastníků bytových jednotek a měli byste znát svoje práva a povinnosti. K povinnostem patří i minimálně jednou za rok se sejít s ostatními vlastníky na schůzi společenství, kde kromě jiného, by vás výbor měl seznámit s ročním závěrkou, jednoduše řečeno, s vyúčtováním všech plateb, které společným účtem protečou.

sídliště

Každé společenství vlastníků se může rozhodnout, kdo jim bude dělat správu. Ono totiž starat se o celý dům, kterým může být klidně patnácti poschoďový dům s šedesáti byty, to není žádná sranda. Proto mnoho společenství vlastníků volí profesionální služby firem, které se postarají o jejich klidné bydlení.

Například brněnská správa nemovitostí Homepartner.cz nabízí správu vašemu domu, pokud se svým stávajícím správcem nejste spokojeni, nebo pokud váš výbor začíná mít ve svých povinnostech chaos.

Nechat si dělat profesionály správu vašich nemovitostí, to znamená, že vám firma povede účetnictví, bude vám dělat rozúčtování plateb za společné prostory, nezřídka nabízí i právní pomoc, pokud se ve vašem společenství vlastníků najde neplatič. Zastupování před orgány státní moci zůstává na statutárním orgánu společenství, což je většinou výbor.

domy

Mnoho lidí se myslí, že když si koupí vlastní byt, tak ho nemusí zajímat sousedi a bude se v klidu a pohodlí starat jen o vlastní byt. Jenže každý dům má společné prostory, které jsou jasně vymezené ve Stanovách společnosti, a o které je třeba se opravdu starat společně. Stejně tak pravidelné revize musí probíhat ve všech bytech bez výjimky. A rozpočty tepla na jednotlivé bytové jednotky, to je občas taky oříšek. A nad tím vším může bdít externí firma, která se vyzná ve správě nemovitostí. Ušetřete si práci a nechejte starosti o dům a účetnictví profesionálům.