Jestliže patříte k nadaným kutilům jistě jste už několikrát přemýšleli, jakým způsobem zútulnit atmosféru vašeho domova, aby odpovídala vašim niterným představám. Už od dávných dob se každý jednotlivec snažil zvelebovat prostředí, ve kterém tráví nejvíce času. Na tom není nic divného. Možností a prostředků existuje nespočetné množství. Můžete si zakoupit nejrůznější doplňky nebo si dekorace vyrábět na vlastní pěst. Vše se ovšem bude největší měrou odvíjet od vaší vlastní fantazie. Výzdoba a zkrášlení interiéru nemusí být nic nákladného, stačí detaily a atmosféra pokoje se zcela změní.

velký sklad.jpg
Pro každý národ se vžil určitý obecně platný vzorec, jak by měl vypadat ideální domov. Severské národy preferují strohé a střídmě zařízené interiéry, pečlivě uspořádané, žádnou velkou zdobnost nečekejte, spíše chladnou eleganci. Jižané naopak preferují barevnost, otevřenost a provázanost domů a zahrady. Středoevropané po mnohá staletí čerpali z ohromujícího množství cizích vlivů a to nejen v oblasti bydlení.
žárovka ikea.jpg
Spása ze Severu
Poměrně oblíbený obchodní řetězec IKEA si postupně získal tisíce tuzemských zákazníků. Zatím má v České republice pouze čtyři obchodní domy (dva v Praze, jeden v Brně a jeden v Ostravě), které jsou hojně navštěvovány. Švédský vkus Čechům vyhovuje, nenásilný design, jednoduché zkonstruování nábytku, které zvládne opravdu každý, příznivá cena a široký výběr kvalitního zboží to a více IKEA představuje. Ačkoli se poslední dobou rozšířily zvěsti, že Švédsko a tím pádem i jeho artikly působí chladně a odtažitě, rozhodně to není pravdou, spíše naopak.

Osvětlení

Dlouho jsme zanedbávali osvětlení prostoru. Dnes již si lze vybrat z ohromující škály lamp, lustrů a LED světel a vše dokonale zkombinovat. Disciplíně light-designu se pomalu dostává ocenění. Podle mnohých se atmosféra každého pokoje odvíjí především od jeho osvětlení. Někomu vyhovuje přírodní světlo, velká prosvětlenost, jiní si vystačí s aranžováním lamp. Většina z nás vyhledává teplé světlo, které vytváří, podobně jako svíčky nebo ohýnek, pocit bezpečí a útulnosti. Trend se stal z LED pásek, které už neslouží jako pouhý dekorativní prvek, ale jako plnohodnotné a zároveň estetické osvětlení. Vždy je lépe mít v pokoji více světelných zdrojů, které můžeme přenášet a naklánět.

domácí světlo.jpg

To, co je v jedné místnosti žádoucí, nemusí být optímální pro místnost jinou. Například v kuchyni potřebujeme dobře osvětlit pracovní plochu a na atmosféru tolik nehledíme. Nezanedbávejte nikdy osvětlení, protože se značně podílí na vyznění celého pokoje a koneckonců i na tom, jak se vy sami budete cítit.