Terapie křikem

Metoda terapie křikem vznikla v 60. letech minulého století. Vyvinul ji doktor Arthur Janov, který se opíral o myšlenku, že křik pomůže uvolnit napětí z traumatu prožitého během dětství. Byl přesvědčen, že hlasitý křik pomůže se s takovým zážitkem vyrovnat. V té době to byla naprosto revoluční myšlenka a metoda se těšila obrovské popularitě. Oblíbená byla i u známých osobností, dopustit na ni nedal například John Lennon nebo Yoko Ono.

V dnešní době už jsou terapeuti a psychologové k této metodě spíše skeptičtí. Což ovšem neznamená, že křik nemůže být úlevný a očistný. Pro vás to může být i taková první pomoc při stresu a zvýšené psychické zátěži. Výhoda je, že tato metoda je zdarma a může ji praktikovat kdokoliv.

žena

Účinky křiku

Stejně jako pláč, vám křik poskytne stejnou úlevu. Uvolníte potlačené emoce a rozproudíte zatuhlou energii v těle. Zároveň působí jako prevence kardiovaskulárních nemocí a depresí. 

Podle tradiční čínské medicíny působí křik pozitivně na plíce a játra.

Křik nespojujme jen s negativními emocemi

Abyste si nepředstavovala jen křičení z hněvu, vzteku a frustrace je důležité zmínit, že křik může být i z pozitivních emocí. Představte si koncert své oblíbené kapely a řev a jásot publika. Případně fandění při sportovním zápase. Podle vědců takový křik sbližuje a upevňuje sociální vazby. 

Jak na to

Najděte si vhodné místo, nejlépe pokud budete sama. Byt v paneláku asi nebude úplně to nejvhodnější. Zakřičte si až pojedete sama v autě, ve sprše nebo v přírodě, kde široko daleko nikdo nebude. 

Tip: nepotlačujte své emoce

žena

Křik problémy nevyřeší

Jestliže se přistihnete, že křičíte až příliš často, začněte pátrat po příčinách. Možná jste s něčím nespokojená. V tom případě udělejte plán a vymyslete kroky ke změně. 

Tip: za křik se nestyďte, často nás v dětství učili: nekřič, nebuď hysterka, uklidni se a tak dále.