Udržitelnost je nyní termín, který můžete slyšet v televizi, číst na sociálních sítích a setkat se s ním i na štítku produktů do kuchyně. Co to ovšem znamená? Významy má dva. První význam je takový, že daný produkt dlouho vydrží a nebudete muset kupovat nový během pár měsíců. Z druhého pohledu se jedná o věc, jejíž výroba příliš nezatížila životní prostředí.

kapající vodovodní kohoutek

Existuje mnoho způsobů, jak udělat svůj domov a konkrétně kuchyň více ekologickou. Mezi základní oblasti můžeme zařadit:

  • nakupování,
  • vaření,
  • energie.

Na igelitky zapomeňte

Recyklujete? Skvěle. Mnohem lepší než třídění odpadu je ovšem tvořit do méně. S tím souvisí hodně právě nakupování, protože tam najdete největší množství plastů, které si bereme domů. Udělejte alespoň dva malé kroky a pořiďte si látkovou tašku na nákupy a látkové pytlíky na ovoce a zeleninu. Nebudete tak muset používat jednorázové plasty, které zatěžují naši planetu nejvíce.

Další možností je chodit do bezobalových obchodů. Těch je bohužel po Čechách jako šafránu a i pořízení základních potravin vás tam může přijít poměrně draho. Zde proto záleží na tom, kde žijete a jak jste na tom finančně.

barevné sklenice

Žádné zbytky

Nakupujete jednou ze týden a často se stává, že vyhazujete jídlo? Velká škoda. Mnohem lepší je zajít do obchodu dvakrát nebo třikrát za týden, a to zejména pro ovoce a zeleninu. Zároveň toho nenakupujte tolik a nevařte tolik. Pokud jste doma jen dva, tak tolik jídla najednou nepotřebujete a bude velmi pravděpodobné, že ho všechno nesníte a budete ho muset vyhodit.

kuchyně s ostrůvkem

Perlátory a energetická třída A+++

Na energiích můžete ušetřit hodně, když se nad tím jen trochu zamyslíte. Při pořizování nového zajisté volte spotřebiče s energetickou třídou A+, A++, A+++. Jsou sice trochu dražší, ale také kvalitnější a ušetří vám za energie. Další možností je páková baterie do dřezu, která šetří až 30 % vody a také perlátory, které ušetří ještě více. A přitom stojí jen pár set korun.