Máte dostudováno, ve svém prvním zaměstnání jste se už stačili rozkoukat a v hlavě se vám zrozuje myšlenka, že je nejvyšší čas se osamostatnit. Zároveň ale máte strach, co všechno budete muset platit a jestli vůbec budete schopni vyjít s tím, co vám každý měsíc chodí na účet. Sepsali jsme pro vás ty nejdůležitější body, na které nesmíte zapomenout.
peněženka, drobné mince
1. Bydlení
Asi největší částku vám z výplaty sebere bydlení a s ním spojené poplatky za služby. Obecně platí, že ve dvou se to lépe táhne. Pokud zrovna nemáte nějakou drahou polovičku, která by se s vámi o nájem podělila, zapátrejte mezi svými kamarády. Spolubydlení je dnes moderní záležitost.

2. Jídlo
Druhá největší částka padne na jídlo. Zde záleží na vás, jaký druh stravování upřednostňujete. Pokud jste zruční v kuchyni, na jídle můžete dosti ušetřit. Pokud ale raději navštěvujete restaurace či jiná stravovací zařízení, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Pro začátek vám doporučujeme po celý měsíc shromažďovat účtenky, abyste měli představu kolik peněz za měsíc „projíte“.

3. Domácnost
Nějaká ta částka padne i za věci, které jsou nezbytné pro chod domácnosti. Ať už je to toaletní papír, různé čistící prostředky či osobní drogerie. Dejte si nějaké peníze stranou i na tyto nezbytnosti.
kalkulačka, plány
4. Doprava
Pokud zrovna nemáte to štěstí a nepracujete v domě naproti, musíte počítat i s výdaji na dopravu. Ať už máte vlastní auto, nebo používáte hromadnou dopravu. Je to výdaj, který také budete platit každý měsíc.

5. Mobilní telefon
Předpokládáme, že jako moderní člověk vlastníte i nějaký ten mobilní telefon. Za jeho provoz také budete muset provádět pravidelné měsíční platby. Obzvláště pokud v něm používáte i internet.

Nyní jste ze své výplaty odečetli ty nejdůležitější body a je pouze na vás, jak naložíte se zbývající částkou. Doporučujeme alespoň malou část měsíčně ukládat stranou, abyste měli nějakou rezervu, kdyby se cokoliv stalo. Zdá se vám to složité? Nebojte, za pár měsíců se do toho dostanete a zjistíte, kde jste schopni ušetřit. Zkrátka už vše budete mít jen ve vlastních rukou.