Naše civilizace je závislá na mnoha věcech, ale tou nejdůležitější je energie.

Rozhlédněte se kolem sebe, co všechno kolem vás potřebuje elektrickou energii? Vejdete do panelového domu a už zde možná použijete čip místo klíče, který vám otevře dveře, panel je napájený elektrickou energií. Vejdete do bytu a rozsvítíte si světlo, opět elektřina. Umyjete si ruce a v koupelně se zapne odvětrávání, jak jinak, elektřina.

žárovky

Vybalíte nákup a dáte jej do ledničky, uvaříte si kafe v rychlovarné konvici a k němu si ohřeje večeři v mikrovlnné troubě. Večer možná ještě pustíte myčku a pračku, ale určitě si pustíte i televizi nebo počítač či notebook. To vše potřebuje elektrickou energii, spotřeba na jednu domácnost stále stoupá, a tak základním úkolem lidstva je najít co nejšetrnější způsoby, jak elektrickou energii vyrábět a neničit přitom životní prostředí.

elektro

Elektrickou energii člověk vyrábí s pomocí přírodních zdrojů. Tím nejstarším je spalování uhlí, ale tento způsob nepatří k nejekologičtějším, a také zásoby uhlí se na planetě značně zmenšily. Vždyť mnoho dolů i na Severní Moravě už se uzavírá, protože těžba uhlí už není ekonomická.

Pak tu máme elektrárny, které využívají přírodní živly, jako je voda, vítr a slunce. Tyto elektrárny jsou nejekologičtější, protože využívají tzv. obnovitelné zdroje. Voda dopadající na turbínu se nijak neznehodnotí a může dále pokračovat do řeky a údolí. Stejně tak vítr, který roztočí vrtule větrné elektrárny se nijak nevyčerpá a bude foukat dále. Sluneční fotovoltaika Olomouc Sunus také nemá na Slunce žádný vliv. Slunce bude dále vyhřívat naši planetu.

A v neposlední řadě musíme zmínit i jaderné elektrárny. Pokud v těchto elektrárnách nedojde k havárii, můžeme je také považovat za vysoce ekologické.

Elektrická energie je pro civilizaci nezbytností, ale chovejme se ekologicky.