I když se naše společnost často tváří jako společenství lidí, kterému jde o dosažení co nejširšího poznání a vysokou inteligenci a civilizovanost, nejednou jde o pouhé fráze, kterými se jenom maskuje skutečnost, že ne všichni si moudře počínáme. Snad každý z nás dělá v životě třeba i opakovaně hlouposti, které pak mohou být nejrozmanitějšího druhu i dosahu. A zatímco se v některých případech můžeme utěšovat aspoň tím, že ‚nevědomost hříchu nečiní‘, jsou i situace, kdy by i jenom minimálně soudnému člověku došlo, že si počíná nerozumně, ne-li přímo hloupě. Jenže se tak chováme, protože ‚někdo říkal, že…‘

červená kůže

Určitě byste si i vy sami vybavili nejeden podobný případ. Protože se to může leckdy stát komukoliv z nás nebo se to může týkat naopak těch, kteří žijí v našem okolí. A nejednou si nějakou hloupost nevymyslíme ani my sami, ani nám ji nedoporučí někdo, komu věříme. Nejednou se nám odněkud z pochybného zdroje donese nějaká ta informace a my se v mžiku jako blázni ženeme, jenom abychom to také zkusili a náhodou o něco nepřišli.

Vezměte si třeba poppers Levný poppers. Protože jsme my lidé víceméně na čistotu hledící tvorové, využíváme skutečnosti, že někdo takový alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit či amyl-nitrit objevil a přišel i na to, že se jím dají skvěle čistit kožené předměty, a tuto chemikálii tak pro zmíněný účel využíváme.

namodralá kůže

Jenže daleko častěji zřejmě totéž využíváme i k jinému účelu. A to takovému, k němuž nebyla tato sloučenina nikdy určena. Někdo někdy přišel s tím, že mu to třeba udělalo dobře při sexu, a protože se leckdo z lidí nechá lehce ohlupovat a hloupost je nakažlivá, rozšířilo se to. A z onoho skvělého čistidla se stalo něco, čím si kdekdo z nás poškozuje dýchací cesty, škodí svému imunitnímu i kardiovaskulárnímu systému nebo se tím i otráví.

O čemž se ale nemluví. Protože se to někomu nehodí do krámu. Zřejmě tomu, kdo si chce na poppers namastit kapsu. Protože předpokládám, že není mnoho těch, kdo by si chodili do sexshopů pro předražené lahvičky této banální chemikálie jenom proto, aby si tím doma vyčistili něco z kůže.