Refinancování hypotéky je pro mnohé stále velkou neznámou, přitom předčasným splacením stávajícího úvěru se dá výrazně ušetřit. I hypoteční úvěr, který je sjednán za výhodných podmínek se může za pár let proměnit v krajně nevýhodný. Úroková sazba hypotečních úvěrů totiž není stále stejná, ale ovlivňuje jí celá řada faktorů – aktuální ekonomická situace, interní podmínky banky, konkurence atd. Pokud chcete i vy na vašem hypotečním úvěru ušetřit, je ideální doba začít se poohlížet po výhodnějším poskytovateli hypoték. Jak a kdy správně refinancovat hypotéku?

Kdy je správný čas na refinancování?

žádost o úvěr

Refinancování hypotéky fahd.cz ve zkratce znamená předčasné splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ovšem pro dlužníka sjednán za výrazně výhodnějších podmínek. Refinancování by tak mělo přijít ve chvíli, kdy vám jiný poskytovatel nabídne podmínky, které za refinancování stojí. Je už na vás, zda vám s rozhodováním pomůže výhodnější úroková sazba, menší měsíční splátky, delší doba hypotéky nebo další zvýhodněné bankovní služby. V současné době je hypoteční úvěr možné předčasné splatit kdykoliv, nejvýhodnější doba ovšem přichází před koncem fixního období, kdy vám není oprávněna banka naúčtovat žádné sankce za předčasné splacení.

podpis smlouvy

A jak vlastně celé refinancování hypotéky probíhá? Asi tři měsíce před vypršením lhůtu aktuální fixace by vás měl věřitel obeznámit s podmínkami na další fixní období. Pokud je budete akceptovat, nic se pro vás nemění a i nadále splácíte úvěr stejnému věřitele. Změna přichází ve chvíli, kdy nové podmínky neakceptujete a rozhodnete se refinancovat. Nepotřebujete souhlas aktuálního věřitele, jen je zapotřebí ho o svém počínání dopředu upozornit (minimálně měsíc před předčasným splacením). Pak stačí s budoucím věřitelem sjednat podmínky nové smlouvy a zanedlouho už budete úvěr splácet s novými podmínkami.