Dokážete si vybavit film „Kulový blesk“? Paní Zita Kabátová v něm komentuje stěhování po svém a pronáší něco v tom smyslu, že je „lepší vyhořet“. Je to samozřejmě bráno s humornou nadsázkou a tak trochu v afektu, protože tohle myslet vážně nemůže nikdo, kdo někdy požár v bytě zažil. Ve skutečnosti je to spíše naopak, je mnohem lepší se desetkrát za sebou stěhovat přes celou republiku, než jednou vyhořet.

hořící dům

Co dokáže požár, je mnohdy až neuvěřitelné, a možná by neškodilo, kdybyste nahlédli do hasičských statistik a alespoň na základě zveřejněných fotografií měli možnost vidět, co všechno se v důsledku požáru může stát.

Nejhorší na tom ovšem je, že některým požárům se dalo docela dobře zabránit. Například těm, kde je příčinou závada v elektroinstalaci. Revize elektro uvnitř domu a také revize hromosvodů Revize-elektro-revtech.cz mnohdy odhalí skryté závady, o nichž nemáte tušení, a které se chovají podobně, jako časovaná puma. Dojde-li k požáru v okamžiku, kdy nikdo není doma, a kdy nemůže ihned zasáhnout např. hasicím přístrojem, může být škoda skutečně nedozírná.

blesky při bouřce

Požár způsobí nechutný zápach – zažili jste někdy velký táborák? Pak jste možná vnímali po příchodu domů, jak nepříjemně zapáchají vaše oděvy kouřem. U táboráku s vůní hořícího dřeva je to spíše rituál, ale když vstoupíte do vyhořelého bytu, kde se tavilo PVC a guma, koberce a další plasty, je to skutečně něco nechutného.

Úklid – o velkém štěstí můžeme hovořit, pokud není váš dům či byt odsouzen k demolici vlivem poškození statiky objektu. I tak si ovšem užijete při úklidu. Není vůbec jednoduché vyčistit zuhelnatělé prostory, pokryté černým šmírem. Někdo to nemusí vůbec ustát a je zralý na psychiatrickou léčebnu.

Hmotná škoda – i když se vám podaří uklidit a vyvětrat byt po požáru, budete sčítat hmotné škody, a ty půjdou do statisíců korun. Přitom stačilo pozvat revizního technika na elektro revizi rozvodů a spotřebičů.